סיכות דש ומוצרי כפתור בעיצוב אישי

סיכות דש ומוצרי כפתור, 230 שנות היסטוריה

image

סיכות הדש הן מוצר מיוחד שמשחק תפקיד חשוב בהרבה תחומים כבר מעל 200 שנה בארה"ב  וברחבי העולם. מוצר קידום מכירות בולט, אורח חשוב בכנסים ותערוכות, מוביל מהלכים פוליטיים, מקדם רעיונות חברתיים, מהפכניים, להקות קצב, ארועים ועוד. בנוסף מדובר בפריט עיצובי מהמעלה הראשונה שמקשט בשמחה בגד או תיק. בסקירה הזאת נלווה את סיכת הדש מראשית דרכה בארה"ב עד למוצרי הכפתור הפרסונליים בשנים האחרונות.

סיכות הדש מוכרות בארה"ב, מולדת הסיכות, בשם pinback button, pin button  או button badge. הסיכות הראשונות נצפו בארצות הברית כבר ב 1789 בבחירות לנשיאות הראשונה עת תומכיו של ג'ורג' וושינגטון ענדו סיכות דש עם סיסמאות. כפתורי הדש הראשונים נתפרו מבד על דש הבגד או נתלו כתליון על חוט. הסיכות הפוליטיות הראשונות עם תמונה הופיעו כ 70 שנה מאוחר יותר (1860) בקמפיין של אברהם לינקולן.


בשנת 1893 רשם Benjamin S. Whitehead מניו ג'רסי את הפטנט הראשון בתחום, ציפוי התמונה בצלולואיד שקוף ע"מ להגן עליה משריטות ושחיקה.  בשנים הבאות רשם עוד מס' פטנטים כמו הצמדת הסיכה לגב המוצר. הפירמה של וויטהד Whitehead & Hoag Ltd היתה שחקן מפתח בתחום באותם שנים וסיפקה מיליוני פריטים של המוצר החדשני ברחבי העולם. ב 1897 חגגה מלכת אנגליה ויקטוריה את חגיגות היובל שלה בכל רחבי העולם, לרגל האירוע יוצרו גם סיכות דש רבות שזכו להצלחה מטאורית.

כבר ב 1898 שימשו סיכות הדש כמוצר קידום מכירות וסיכות עם הציור של דמות הקומיקס "הילד הצהוב" צורפו לאריזות של מוצרי טבק ומסטיקים. בשנת 1945 התחילה חברת הענק קלוג להכניס סיכת דש מתנה לכל קופסא של דגני בוקר. הסיכות כללו סמלי טייסות של חיל האוויר האמריקאי ודמויות קומיקס ידועות, בסה"כ 90 עיצובים שונים באוסף.

במחצית הראשונה של המאה עשרים, כבשו סיכות הדש את העולם. תגים שמשו לקדם את הפטריוטיזם בתקופת מלחמת הבורים (1899-1902) והיו מאד פופולריים במהלך הקמפיין של גנדי לעצמאות הודית בשנת 1907. אלה נקראו 'סיכות מרד - Mutiny Buttons' ונראו לעתים קרובות ברחובות לונדון.

בתקופה המודרנית החל משנות ה 60-70 של המאה העשרים הפכו סיכות הדש לחלק מסמלי התקופה. היפים, סטודנטים, מוזיקאים, פוליטיקאים ואחרים קידמו את ערכי התקופה עם הרבה סיכות כפתור על ג'קט הג'ינס והטריקו. ערכי האהבה החופשית והרוק אנד רול בהובלת ג'ון לנון ואקדחי הסקס משלו בכיפה. 


מוצרי כפתור נוספים והעידן הפרסונלי
כאמור, למעלה מ 200 שנה שסיכת הדש לא השתנתה כמעט וכמו בכל התחומים גם כאן אנחנו בעידן של שינוי. בעשורים האחרונים פותחו מוצרים נוספים על בסיס סיכת הדש המסורתית - מראות, מחזיקי מפתחות, מגנטים ואפילו פותחני בקבוקים. הרעיון פשוט וגאוני באותה מידה, במקום גב הסיכה מרכיבים גב תואם אחר וקיבלנו את מגוון המוצרים המדהים לכל שימוש וצורך. שינוי מהותי של השנים האחרונות קורה במקביל להתפתחויות בעולם הדפוס והאינטרנט. בעבר הלא מאד רחוק יוצרו סיכות הדש ומוצרי הכפתור בסדרות גדולות במפעלים. היום, בלי לצאת מהבית ניתן ע"י שימוש במעצבים אינטרנטיים מתקדמים לעצב ולהזמין אפילו סיכה אחת בודדת בעיצוב אישי מקורי. המעצב האינטרנטי של PrintAll הוא אחד המתקדמים בעולם בתחום הזה, מוזמנים להיות חלק מההסטוריה ולעצב לעצמכם את סיכות הדש ומוצרי הכפתור הנכונים לכם. 


קטגוריות
פייסבוק
  תמ'א 38 בפייסבוק תמ'א 38 בטוויטר

סיכות דש                                                   © כל הזכויות לאתר המרכזי לסיכות דש והדפסה על מוצרים שמורות לטרגט מערכות בע"מ, עיצוב האתר - קליימקס